Strona główna -> Wiadomości -> Działalność Zespołu -> Praca w ciągu roku -> Relacja ze spotkania formacyjnego marzec 2010 Wrocław

SPOTKANIE FORMACYJNE ZESPOŁU MISYJNEGO „WSCHÓD” WE  WROCŁAWIU, 20 marca 2010 r.

 

W ostatnim dniu zimy przy klasztorze Redemptorystów we Wrocławiu odbyło się spotkanie formacyjne Zespołu Misyjnego „Wschód”. Byli na nim obecni członkowie Zespołu i kandydaci mieszkający na Dolnym Śląsku (Bardo, Głogów i Wrocław). Razem z trzema braćmi klerykami, przybyłymi z Tuchowa, otrzymaliśmy liczbę „dwunastu Apostołów wschodu”.

Według planu mieliśmy ruszyć o godzinie 10.00, ale powodowani miłością braterską czekaliśmy jeszcze na przybycie dwóch osób. Około godziny 11 rozpoczęliśmy spotkanie od przedstawienia się wszystkich przybyłych. Po czym brat Szymon wygłosił konferencję na temat: „Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie”, na podstawie listu do Diogneta . Po niej podzieliliśmy się naszymi przemyśleniami dotyczącymi  chrześcijańskiej obecności w świecie.

O godzinie 12:00 Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił dla nas o. Sławomir Skubisz CSsR.  Zgromadziliśmy się wokół ołtarza Chrystusowego w miejscu, które mogło też oddać ducha naszej wspólnoty – w kaplicy Sanktuarium Golgoty Wschodu. Po wzmocnieniu ducha  udaliśmy się do klasztoru ojców aby posilić nasze ciała. Przy stole wywiązała się rozmowa, podczas której bracia przybliżyli nowym osobom historię swego Zgromadzenia, zaś sami zapoznali się nieco z działalnością wrocławskiej Wspólnoty Modlitewno- Ewangelizacyjnej „Ichtis” prowadzonej przez Kapucynów.

Ponieważ jedna z osób musiała nas wcześniej opuścić, skróciliśmy poobiednią przerwę. Drugą konferencję, na temat: „Osoba świecka w Kościele – gość czy domownik?” – na podstawie perykopy o robotnikach z winnicy (Mt 20, 4) wygłosił brat Rafał. Następnie Justyna, jako misjonarka świecka, podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami ze współpracy świeckich i duchownych.

Po dłuższej przerwie spotkaliśmy się w kaplicy na wspólnej modlitwie. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia w ciszy i skupieniu adorowaliśmy Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Podczas Nieszporów brat Stanisław wygłosił nam konferencję o wspólnej pasji ewangelizacyjnej osób świeckich i Redemptorystów „Powołani do komunii” na podstawie tekstu o. J. Tobina, byłego przełożonego generalnego Redemptorystów.

W radosnym nastroju podsumowaliśmy kończące się spotkanie formacyjne. Po kolacji pożegnaliśmy się i – ubogaceni duchowo – opuściliśmy gościnne mury klasztoru Redemptorystów.

Asia i Iwona